PAKISTAN - KOLÍSKA CIVILIZÁCIE?

V roku 1921 objavili britskí archeológovia v údolí rieky Indus rozsiahle zrúcaniny starovekého mesta Harappa. O rok neskôr vykopali ešte zachovalejšie Mohendžo-daro. Mestá boli staré vyše 4000 rokov, o to viac prekvapili svojou architektúrou. Rovné ulice široké až 10 metrov, pretínajúce sa v pravom uhle, domy z pálených tehál s terasami a bazénmi, verejné kúpele s ústredným kúrením, terakotové a kovové nástroje, šperky a hračky. Strechy boli izolované asfaltom. Tunajšia civilizácia mala najpokrokovejší stavebný systém vtedajšieho svete. V štyridsaťtisícovom Mohendžo-dare fungovala kanalizácia, ktorá sa nelíšila od toho, čo sme videli v Quette.

Obyvatelia oboch starovekých veľkomiest boli príslušníkmi veľkej civilizácie údolia Indu. Historici ju nazývajú Harappská. Podľa najnovších objavov je jasné, že Harappania poznali písmo. Pokusy o jeho rozlúštenie boli zatiaľ bezvýsledné a tak ďaľšie aspekty tejto civilizácie, najmä jej pôvod a zánik ostávajú záhodou.

Pre turistu je zaujímavejšia návšteva pomerne zachovalého Mohendžo-daro. Okolité oblasti sú z času na čas nepokojné, takže sa môže stať, že vám na prehliadku vykopávok pridelia policajný džíp s eskortou.